Nagłe wystąpienie objawów chorobowych wymaga szybkiej reakcji. Osoby pracujące na etacie potrzebują nie tylko porady lekarskiej, ale także zwolnienia L4, które trafi do pracodawcy. Jak uzyskać je bez wychodzenia z domu?
Co trzeba zrobić, aby uzyskać zwolnienie lekarskie?
Po zachorowaniu wcale nie trzeba od razu wybierać się do przychodni i spędzać czasu w kolejkach tylko po to, by uzyskać zwolnienie lekarskie. W przypadku lekkich objawów, na przykład charakterystycznych dla infekcji górnych dróg oddechowych, grypy żołądkowej czy migreny, wystarczy skorzystać z teleporady bez wychodzenia z domu. Najlepiej użyć formularza dostępnego online i wybrać opcję porady lekarza ogólnego lub specjalisty. Następnie wystarczy opłacić wizytę i oczekiwać na telefon. Kamerka czy słuchawki nie będą potrzebne. Do zrealizowania połączenia wystarczy zwykły telefon. Podczas konsultacji lekarskiej online będzie można porozmawiać ze specjalistą o niepokojących objawach. Lekarz przeprowadzi wywiad, odpowie na pytania pacjenta i zaleci dalsze kroki. Być może niezbędne okażą się dalsze wizyty w formie stacjonarnej lub podjęcie leczenia farmakologicznego. Lekarz od razu udzieli wszelkich informacji i poinstruuje, na co należy zwrócić uwagę. Jeśli ze względu na występujące objawy niemożliwe jest podjęcie pracy, pacjent otrzyma także L4 w formie e-zwolnienia dostępnego na indywidualnym koncie wraz z e-receptami.
O co zapyta lekarz podczas konsultacji telefonicznej?
Niektórzy zastanawiają się, czy teleporada wymaga przygotowania. Aby wizyta przebiegła sprawnie, warto wiedzieć, o co lekarz może zapytać. Precyzyjne odpowiedzi pomogą w postawieniu właściwej diagnozy i podjęciu farmakoterapii, która będzie skuteczna w walce z chorobą. Podczas konsultacji lekarz zapyta przede wszystkim o:
- rodzaj objawów chorobowych, czas ich trwania i nasilenie,
- choroby przewlekłe,
- metody radzenia sobie z dolegliwościami, które były stosowane do tej pory,
- przyjmowane na stałe leki.
W przypadku osób, które chorują przewlekle i stale przyjmują leki przepisywane na receptę, bardzo ważna jest dokładna informacja na ten temat przekazana lekarzowi podczas teleporady. Warto przygotować sobie listę leków wraz z dawkowaniem, a także najnowsze wyniki badań. Im więcej informacji podanych podczas konsultacji, tym diagnoza będzie trafniejsza, a pomoc skuteczniejsza.
Co należy zrobić po uzyskaniu e-zwolnienia?
W trakcie konsultacji telefonicznej lekarz stwierdzi, czy wystawienie L4 jest konieczne, i poinformuje o tym pacjenta. Zwolnienie pojawi się w internetowym koncie pacjenta, a także zostanie przesłane do pracodawcy. Wystarczy więc poinformować swojego bezpośredniego przełożonego o nieobecności, nie martwiąc się o dostarczanie formularza L4 osobiście – proces przebiega automatycznie. Jeśli lekarz zalecił stosowanie leków, na przykład antybiotyku, na internetowym koncie pacjenta pojawi się także e-recepta. Specjalny kod dodatkowo zostanie przesłany SMS-em, dzięki czemu łatwo będzie można wykupić leki.
Materiał partnera
Komentarze (0) Skomentuj