Ogrodzenia oparte na gabionach cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością. W odróżnieniu od zwykłych murów, dobrze wpisują się w charakter otoczenia, a szerokie spektrum możliwości ich wykorzystania (nie tylko poprzez wypełnienie kamieniami) czyni z nich idealne rozwiązanie dla osób szukających sposobu na estetyczne i oryginalne ograniczenie dostępu do posesji.
Gabiony - kosze wypełnione łupkami granitowymi. Jeden z najmodniejszych typów ogrodzeń na rynku. Co trzeba o nich wiedzieć?
Gabiony to produkty mające postać specjalnych koszy wykonanych z odpornych na korozję prętów oraz ceowników. Nieco przypominają one mury, ale tego typu ogrodzenia dają większe możliwości, jeśli chodzi o aranżację przestrzeni.
Wypełnieniem gabionów najczęściej są kamienie, ale często używa się w nich również piasku, szkła i innych surowców. Gabiony mogą pełnić zarówno funkcję elementów ogrodzeń, jak i innych rodzajów małej architektury - jak np. ustawiane poziomo materace gabionowe.
Ogrodzenia gabionowe są funkcjonalne, trwałe, świetnie wyglądają i cechuje je szybkość montażu. Czemu warto postawić na nie w swoim ogrodzie?
Zalety gabionów sprawiają, że na ich montaż na swojej posesji decyduje się coraz więcej inwestorów. Najważniejszą są na pewno wspomniane walory wizualne - dzięki nim ogród zyskuje zupełnie nowy, nowoczesny, a jednocześnie naturalny charakter. Tego typu konstrukcje wyróżniają się też pod względem funkcjonalności - są bardzo wytrzymałe i dobrze pełnią funkcje ochronne, a ich montaż nie sprawia zwykle większych problemów.
Kosze gabionowe. Jak wykorzystać te elementy małej architektury i czym je wypełnić? Kamień, szkło i inne propozycje na czele z piaskiem
Dodatkową zaletą gabionów są ogromne możliwości ich wypełnienia. Najczęściej są one wypełniane otoczakami i innego typu kamieniem. Poza tym spotyka się również wypełnienia z tłuczonego szkła, piasku, drewnem, a nawet żywymi roślinami. To sprawia, że można dopasować je właściwie do każdej aranżacji ogrodu.
Ogrodzenie gabionowe - stabilna konstrukcja. Jak przygotować podłoże na montaż koszy gabionowych? Prawidłowe wykonanie krok po kroku
Wspomnieliśmy już, że jedną z cech wyróżniających gabiony jest szybki montaż. Tak jest jest jednak tylko w przypadku, gdy ogrodzenie stawiane jest na odpowiednio przygotowanym podłożu. Dla zachowania jego pełnej stabilności potrzebne jest wykonanie podbudowy składającej się z warstw agrowłókniny, tłucznia, kruszywa oraz piasku. Zapewnia to wytrzymałość całej konstrukcji oraz wydajne odprowadzanie wody - zarówno opadowej, jak i gruntowej.
Materiały partnera
Komentarze (0) Skomentuj