Miejsce na podium i cenne dofinansowanie projektu umożliwią dalszy rozwój gliwickiej placówki w zakresie nauk ścisłych, a przede wszystkim to kolejny element, by stworzyć pracownię z prawdziwego zdarzenia.
Fundacja Szkoła z Charakterem im. Edyty Stein w Gliwicach zgłosiła projekt ekologiczny - „Elektryczność z wiatru i wody” w XII edycji Funduszu Naturalnej Energii. Jury nagrodziło 42 projekty, jednak wybrano także 3 najlepsze, które zostały wyróżnione za innowacyjne rozwiązania, a także kreatywność i przyznano im dodatkowe kwoty dofinansowania na rozwój inicjatyw i zakup pomocy dydaktycznych. To właśnie gliwicka placówka zajęła zaszczytne drugie miejsce, dlatego na realizację swojego projektu otrzyma 17 000 złotych.
Elektrownia szczytowo-pompowa
Szkoła z Charakterem realizuje swój projekt o odnawialnych źródłach energii, który trwa od marca aż do końca czerwca. Wszystko zostało już skrupulatnie zaplanowane przez nauczyciela fizyki – Bronisława Psiuka, który przy wsparciu Dyrektora tworzy przy szkole pracownię nauk ścisłych z prawdziwego zdarzenia - W ramach dofinansowania chcemy zakupić wiatrak z magazynem energii - akumulatorem. Będziemy uczniom pokazywać, jak powstaje energia z wiatru i jak ją można magazynować. Chcemy zrobić model elektrowni szczytowo – pompowej, gdzie woda będzie wpompowywana na wyższy poziom, a spadając będzie napędzała koło – mówi.
Uczniowie co tydzień będą uczestniczyć w zajęciach, w których dowiedzą się, jak to wszystko się dzieje od strony fizyki, a mowa o turbinach wodnych oraz wiatrowych, które wytwarzają prąd, a których modele będą budować, czy o metodach magazynowania energii. - Będzie to nauka poprzez zabawę, szczególnie w przypadku uczestników z tych najmłodszych klas. Choć trudno tutaj mówić o poważnej fizyce, to jednak zabawą będziemy chcieli uczniom przekazać jak najwięcej informacji, czy wytłumaczyć pewne pojęcia lub zagadnienia, chociażby metody magazynowania energii – podkreśla Psiuk.
Druga szansa
Gliwicka placówka im. Edyty Stein swoich sił w projekcie próbowała w ubiegłym roku, gdzie też otrzymali dofinansowanie na projekt „Woda deszczowa dla domu, dla ogrodu i dla przyjemności”. Za kwotę 10 000 złotych zakupili m.in.centralę deszczową do zagospodarowania wody deszczowej i wybudowali oczko wodne z fontanną działającą dzięki panelom fotowoltaicznym. Centrala pobiera wodę ze zbiornika na deszczówkę, by następnie wewnątrz budynku wykorzystać ją np. do toalet. Szkoła za tegoroczne dodatkowe dofinansowanie za drugie miejsce chce zakupić modelowy kolektor ciepła, który będzie kolejną realizacją odnawialnych źródeł energii. - Cieszymy się, że idziemy do przodu. Ciągle szukamy kolejnych projektów. Za rok kolejna szansa, z której będziemy chcieli skorzystać – podsumowuje nauczyciel fizyki.
Patrycja Cieślok
Komentarze (0) Skomentuj