W dniach 1-3 marca Bojów świętować 755-lecie założenia przez mnichów cysterskich osady w lesie Boycou.
Cystersi w lesie Boycov
Na podstawie aktu założycielskiego księcia opolskiego Władysława z dnia 21 października 1258 roku, klasztor w Rudach otrzymał oprócz kilku wsi również duży las Boyczow (częściej spotyka się pisownię Boycov). Pierwszy opat klasztoru, Piotr I (1258–1274), zwrócił się do wojewody opolskiego Mrocko v. Pogarella z prośbą, żeby ten wydzielił 100 dużych łanów tego lasu na prawie niemieckim.
Dokument lokacyjny z 1283 roku wymienia nazwę Scuenewalde. Ta nazwa oraz nazwa Schönwald były używane równolegle w aktach i księgach kościelnych do początku XIX wieku. Nazwa Boycou / Boycov pojawia się w po raz pierwszy w dokumencie z roku 1263. Jest więc starsza jak nazwa Scuenewalde, którą wzmiankowano pierwszy raz w roku 1283, jednak nie oznaczała miejscowości. Prawdopodobne jest jednak, że wcześniej istniał tu przysiółek o tej nazwie o trzynastowiecznym rodowodzie, którego założycielem był książę lub rycerz. W takiej sytuacji nazwa mogła być nazwą patronimiczną.
Już w akcie nadania z 1269 roku, w Scuenewalde ustanowiono kościół, a jako parafia miejscowość odnotowana jest w wykazie świętopietrza z 1447 roku. Protokół z 1679 roku mówi, że kościół został zbudowany w 1518 roku i poświęcony chwale Narodzin Najświętszej Marii Panny (i tak pozostało do dzisiaj).
Podczas wojny 30-letniej większa część wsi została zniszczona, ucierpiał również kościół. Odbudowano go w 1732 roku, za czasów opata Józefa von Strachwitz. W 1755 roku, pochodzący z Szywałdu opat Augustyn Renner polecił zburzyć drewnianą dzwonnicę i wybudować do dziś stojącą przy kościele wieżę. Jej wygląd nawiązywał do wieży kościoła w Rudach i przypominał o przynależności kościoła do opactwa. Na wieży umieszczono zegar słoneczny.
Po kasacie klasztorów w 1810 roku, Szywałd stał się samodzielną parafią. Stale rosła liczba mieszkańców i istniejący kościół prędko przestał wystarczać. Pod koniec lat 90-tych XIX wieku zdecydowano o wybudowaniu nowego w stylu neogotyckim. Ze starego kościoła pozostała jedynie wieża, ale otrzymała nową, neogotycką szatę. Mur otaczający przyległy do kościoła cmentarz, został zastąpiony nowym, kutym ogrodzeniem.
(źródło: Gliwickie Metamorfozy)
Obchody Dni Cysterskich
Bojków świętować będzie przez pierwsze 3 dni marca. Organizatorami wydarzenia są Centrum Kultury Victoria w Gliwicach, Parafia Narodzenia N.M.P w Gliwicach - Bojkowie, Fundacja "Stare Opactwo w Rudach", Szkoła Podstawowa nr 8 w Gliwicach – Bojkowie i Rada Dzielnicy Bojków. W programie m.in. konferencja naukowa (otwarcie konferencji - ks. dr Piotr Szczygielski, „Średniowieczna wizja dojrzałego społeczeństwa” - bp prof. dr hab. Jan Kopiec, „Szlak Cysterski w Polsce” - mgr Teresa Świercz i mgr Rita Serafin, „Cysterskie i pocysterskie dziedzictwo na przykładzie Bojkowa” – mgr Krzysztof Kruszyński), występ chóru, uroczysta msza oraz zabawy i animacje dla dzieci. Pełen program znaleźć można na facebookowej stronie wydarzenia.
aku
Komentarze (0) Skomentuj