W wielu przypadkach przycinanie drzew jest czynnością konieczną. Co istotne, dzięki temu te niezbędne nam do życia rośliny są zdrowsze, szybciej rosną, przybierają piękną formę, ale także nie rozrastają się we wszystkich kierunkach, utrudniając człowiekowi codzienne funkcjonowanie. Widzimy to szczególnie w przydomowych ogrodach oraz miastach, gdzie skracanie np. gałęzi odbywa się regularnie. Jak jednak wyglądają prawidłowo wykonane cięcia sanitarne?
-
Czym są sanitarne cięcia drzew?
-
Prawidłowe i bezpieczne cięcie drzew.
-
Opinia dendrologiczna i jej znaczenie.
Cięcia zarówno młodych, jak i starych drzew są im potrzebne, choć wykonuje się je z różnych powodów. Profesjonalne firmy zajmujące się tego typu działaniem doskonale zdają sobie sprawę, jak je przeprowadzić, aby było to bezpieczne dla rośliny, ale również człowieka. Dlatego też, nie chcąc uszkodzić drzewa, wyrządzić sobie krzywdy czy postępować niezgodnie z literą prawa, powierzy to zadanie wykwalifikowanym specjalistom...
Czym są sanitarne cięcia drzew?
Cięcia sanitarne są powszechnie przeprowadzane w miastach, parkach, ale i naszych własnych ogrodach. Polegają one na zlokalizowaniu i usunięciu martwych bądź chorych fragmentów drzew i krzewów, w tym konarów, gałęzi czy młodych pędów. Pamiętajmy, że pozornie proste cięcia sanitarne wymagają olbrzymiej precyzji i doświadczenia. Tnąc w niewłaściwym miejscu, narazimy roślinę na dalszy rozwój choroby lub też utrudnione gojenie.
Prawidłowe i bezpieczne cięcie drzew
Również cięcia korygujące, prześwietlające, techniczne czy odmładzające należy wykonywać rozważnie i z wprawą. Ponadto polskie prawo ściśle określa, że korona nie może zostać przycięta więcej niż o 30% swojej objętości – przekraczając tę wartość, drzewo uznawane jest za uszkodzone. Z kolei usuwając aż połowę i większą część korony, przepisy mówią o zniszczeniu rośliny: jest to poważne zagrożenie dla jej dalszego funkcjonowania, a sprawca musi się liczyć z konsekwencjami.
Opinia dendrologiczna i jej znaczenie
Podstawowe cięcia sanitarne czy korygujące raczej nie sprawiają większych problemów. Mogą się jednak pojawić pewne wątpliwości na temat prawidłowego dbania o drzewo, zwłaszcza, gdy jest ono leciwe i sporych rozmiarów. W takich sytuacjach nieoceniona okaże się opinia dendrologiczna wykonana przez specjalistyczne firmy. Co więcej, jest ona niezbędna, np. gdy drzewo stanowi niebezpieczeństwo dla życia ludzkiego i jego mienia, ale i w przypadku ochrony starodrzewia.
Materiał partnera
Komentarze (0) Skomentuj