Obecnie stosowanie preparatów mikrobiologicznych cieszy się bardzo dużą popularnością. Jest to przede wszystkim metoda w pełni naturalna, a to dziś niezwykle pożądana cecha. Można zastosować ją w przydomowej oczyszczalni i nie tylko. Jaki preparat będzie odpowiedni? Jaki wybrać środek do szamba, a jakie bakterie do kompostownika? 

Regularne stosowanie produktów do rozkładu materii organicznej może przynieść wiele korzyści. Efekty te mogą się od siebie różnić, zależnie od tego, w jakim zakresie są one wykorzystywane. Jednak największy wpływ na działanie takich preparatów, ma ich odpowiednie dopasowanie do określonego zadania. Zupełnie inny produkt wybierzemy bowiem do przydomowych oczyszczalniach ścieków, a inny do oczka wodnego. Na co więc warto zwrócić uwagę, kupując preparaty bakteryjne? 

Czym są preparaty bakteryjne? 

Preparaty bakteryjne to środki składające się w całości z naturalnych składników. Mówiąc dokładniej, do ich produkcji wykorzystuje się naturalne szczepy mikroorganizmów. Mogą być to różnego rodzaju bakterie, czy też grzyby. Warto podkreślić, że dobór bakterii nie jest tu przypadkowy. Wynika to z tego, że każdy z takich mikroorganizmów działa nieco inaczej. Z tego też powodu muszą być one bardzo dokładnie wyselekcjonowane. 
Profesjonalne preparaty bakteryjne stanowią doskonałą alternatywę dla środków chemicznych. Te ostatnie są bowiem przeważnie niezwykle szkodliwe — w szczególności dla środowiska. Stosowanie mikroorganizmów pozwala natomiast na uzyskanie skutecznego efektu, bez obaw o przedostanie się do gruntu szkodliwych substancji.
Preparaty bakteryjne to środki o bardzo szerokim zastosowaniu. Można wykorzystywać je na wiele sposobów. Stosuje się je w rolnictwie, agroturystykach, ale i w prywatnych gospodarstwach. Wśród preparatów bakteryjnych znajdziemy takie, które stosuje się między innymi do: 

  • szamba
  • zbiorników wodnych 
  • doglebowo
  • kompostowników  

Jak działają preparaty bakteryjne? 

Chociaż różne rodzaje preparatów mają różne właściwości, to jednak te główne są wspólne. Przede wszystkim bowiem usprawniają one rozkład wszelkiej materii organicznej, w tym tłuszczów, czy białek. Dzięki temu proces ten zachodzi znacznie szybciej. Co więcej, neutralizują nieprzyjemny zapach i pozwalają zachować równowagę biologiczną. Szczegółowe właściwości preparatów można zauważyć, stosując je do konkretnych celów. Dlatego też, aby je poznać, warto się temu przyjrzeć. 

Bakterie do szamba

Bakteryjny preparat do szamba przede wszystkim niweluje nieprzyjemne zapachy. Jego działanie jest niezwykle skuteczne, ponieważ wpływa on bezpośrednio na skład chemiczny ścieków oraz tempo rozkładu zanieczyszczeń, które się w nich znajdują. Co więcej, specjalne bakterie do szamba ograniczają tworzenie się amoniaku i siarkowodoru, czyli dwóch substancji, które w największym stopniu odpowiedzialne są za przykry zapach. 
Preparaty bakteryjne powodują nie tylko oczyszczanie ścieków, ale i przyczyniają się do polepszenia stanu całej instalacji sanitarnej. Dobrze dobrany środek do szamba zapobiega bowiem powstawaniu osadów, dzięki czemu żywotność całego układu znacznie się przedłuża - tak działają bakterie. Warto więc stosować go szczególnie do przydomowych oczyszczalni, aby móc cieszyć się dobrą kondycją szamba ekologicznego.
  
Bakterie do kompostownika

Warto stosować bakterie do kompostownika przede wszystkim dlatego, że powodują one znaczne przyspieszenie rozkładu materii organicznej. Dzięki temu, zamiast czekać tygodniami na uzyskanie wartościowego i w pełni odżywczego kompostu, otrzymujemy go decydowanie wcześniej. Poza tym preparaty bakteryjne powodują też, że rozkładowi nie towarzyszą nieprzyjemne zapachy. 

Bakterie do oczka wodnego

Zanieczyszczenia organiczne nie omijają także zbiorników wodnych. Z tego też powodu bakterie do oczka wodnego są bardzo przydatnym preparatem, jeśli chcemy zadbać o czystość oraz utrzymanie przyjaznego środowiska w danym akwenie. Ich regularne stosowanie zapobiega tworzeniu się osadów, hamuje namnażanie się glonów oraz niweluje nieprzyjemne zapachy. Bakterie do oczka wodnego można używać bez obaw, ponieważ ich naturalna formuła nie zagraża stworzeniom w nim żyjącym. 

Preparaty bakteryjne — jakie wybrać? 

Wybór odpowiednich preparatów bakteryjnych ma bardzo duże znaczenie. Nie jest to jednak wcale takie łatwe zadanie. Na rynku wybór takich produktów jest bowiem bardzo duży, dlatego też znalezienie i dopasowanie odpowiednich może okazać się kłopotliwe. Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie należy wziąć pod uwagę podczas kupowania takich preparatów, jest to, do czego będziemy je stosować. Najlepsze bakterie do kompostownika, szamba, a także do oczek wodnych, to mieszanki różnych szczepów bakterii Bacillus. Ich działanie jest bowiem najskuteczniejsze w tych właśnie obszarach. 
Wybierając preparaty bakteryjne, warto zwrócić uwagę na ich formę. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z produktem naturalnym, dlatego też postać ma tu bardzo duży wpływ na termin ważności oraz możliwość przechowywania. Bez wątpienia najlepszym wyborem będzie forma sucha, ponieważ gwarantuje ona najdłuższą trwałość oraz umożliwia bardzo łatwą aplikację. Poza tym warto stawiać też na preparaty z wysoką zawartością wyselekcjonowanych bakterii. 

materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj