Huta Łabędy S.A. utworzyła klasę patronacką w Zespole Szkół Samochodowych w Gliwicach!

Kształcenie zawodowe nie jest już tylko zadaniem szkół. Przejmując formę kształcenia z innych krajów europejskich, również polskie firmy skupiają się na współpracy ze szkołą i uczniami. W ten sposób angażują się w rozwój regionu oraz stabilizują sytuację na rynku pracy. 

Huta Łabędy S.A. – dynamicznie rozwijające się gliwickie przedsiębiorstwo zdecydowała się na budowę swojej przyszłej kadry pracowniczej. W obecnych czasach na rynku pracy, występuje duże zapotrzebowanie na pracowników wykwalifikowanych, posiadających nie tylko wyuczony zawód, ale również doświadczenie. Poszukując sposobu na to spółka podjęła współpracę z Zespołem Szkół Samochodowych im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Gliwicach i podpisała z nią porozumienie, którego celem było utworzenie klasy patronackiej w zawodzie mechanik-monter maszyn i urządzeń. 
- Huta Łabędy jest nowoczesną firmą o ugruntowanej pozycji na rynku, dzięki temu zapewnia stabilną pracę dla jej pracowników, jak również jest świetnym miejscem do pracy i rozwoju zawodowego.  Myślę, że młodzi ludzie którzy rozpoczęli u nas praktyczną naukę zawodu już się o tym przekonali. Nasi praktykanci mają zapewnione dobre warunki do nauki i podnoszenia swojej wiedzy zawodowej. Jesteśmy po pierwszym etapie wzajemnej integracji, wszystko w naszej ocenie przebiega w dobrej atmosferze, chłopcy wykazują chęć do nauki a my staramy się stworzyć im do tego jak najlepsze warunki. Trzeba mieć na uwadze, że ostatni pracownicy młodociani byli w spółce ponad 30 lat temu, od tego czasu wiele się zmieniło. Jesteśmy wdzięczni miastu, dyrekcji szkoły za pomoc w wprowadzeniu naszego pomysłu w życie, że udało się przywrócić praktyczną naukę zawodu bezpośrednio w zakładzie pracy, miejscu gdzie chcemy, aby młodzież po okresie nauki kontynuowała swoją karierę zawodową. Bardzo się cieszymy, że możemy kształcić młodzież u nas w hucie – przekonuje Marek Bar, prezes Huty Łabędy S.A.

 


Stabilizacja i benefity  
   
Kształcenie w zawodzie mechanik-monter maszyn i urządzeń odbywa się od tego roku szkolnego w Branżowej Szkole I Stopnia nr 3, wchodzącej w skład Zespołu Szkół Samochodowych. Nauka będzie trwała 3 lata, a uczniowie podpisali już umowy o pracę z Hutą Łabędy, w charakterze pracowników młodocianych. 
Podpisane porozumienie określa realizację kształcenia teoretycznego przez szkołę, natomiast przygotowanie praktyczne odbywa się w całości w Hucie Łabędy, począwszy od pierwszego do ostatniego dnia trzyletniego cyklu kształcenia.
Ponadto pracodawca przygotował propozycje zachęt dla przyszłych uczniów obejmujących m.in. benefity płacowe, zaopatrzenie w odzież roboczą i inne.   
Uczniowie klasy patronackiej otrzymują wynagrodzenie i korzystają z zasobów pracodawcy jak każda inna osoba współpracująca z firmą. Uczą się zawodowej odpowiedzialności, a zapewnione zatrudnienie motywuje ich do nauki, także tej teoretycznej. 
- Nasza sytuacja finansowa jest stabilna, co pozwala na zapewnienie naszym pracownikom nie tylko stabilizacji, ale również benefitów, zarówno płacowych jak i pozapłacowych – wylicza Tomasz Papaj, wiceprezes zarządu huty ds. ekonomiczno-finansowych.
- Jesteśmy gotowi wziąć udział w procesie kształcenia młodzieży, licząc oczywiście na to, że przynajmniej części z tych osób spodoba się praca w hucie i zwiąże się z nami na dłużej, tak jak ja – mówi  Zbigniew Techmański, wieloletni pracownik,  a obecnie wiceprezes zarządu huty odpowiedzialny za handel i produkcję. 


Możliwości rozwoju

Cel przyświecający pracodawcy to znalezienie wśród uczniów kandydatów do przyszłej pracy w przedsiębiorstwie. Absolwent szkoły, po jej zakończeniu, będzie przygotowany do realizacji zadań związanych z eksploatacja maszyn i urządzeń, przeprowadzania napraw maszyn i urządzeń, diagnozowanie stanu technicznego maszyn i urządzeń oraz instalacji i uruchomienia urządzeń technicznych na stanowisku pracy.
Warto podkreślić, że zakończenie kształcenia w Branżowej Szkole I Stopnia nie zamyka uczniom możliwości dalszego uczenia się. Chętni będą mogli kontynuować naukę w dwuletniej Branżowej Szkole II Stopnia i zdobycia tytułu technika mechanika.
- W zdobywaniu cennego doświadczenia młodym adeptom służą pomocą wieloletni pracownicy huty kierujący pracami służb utrzymania ruchu. Oprócz przekazywania wiedzy technicznej zapoznają młodzież z tradycjami hutniczymi i zasadami współpracy w przedsiębiorstwie - mówi Dariusz Gąsior, członek zarządu Huty Łabędy S.A.

Wkrótce minie trzeci miesiąc od kiedy w strukturach gliwickiej samochodówki funkcjonuje klasa patronacka Huty Łabędy S.A. O wrażenia zapytaliśmy Jacka Płowca, dyrektora Zespołu Szkół Samochodowych w Gliwicach. - Uczniowie mają za sobą pierwszy etap integracji, który pomimo rozpoczęcia nowego kroku edukacyjnego nie okazał się wcale trudny - mówi. - Dla większości adaptacja w nowym środowisku (koledzy, nauczyciele) przebiega w sposób naturalny, uczniowie chętnie ze sobą współpracują, w szkole czują się bezpiecznie, wiedzą, że są częścią nowej grupy. Uczniowie wzięli udział w wyjeździe integracyjnym do Muzeum Lotnictwa w Krakowie, uczestniczyli w Święcie Patrona Szkoły Gen. Stefana Roweckiego ,,Grota” oraz złożyli uroczyste ślubowanie. 

Dyrektor Płowiec podkreśla, że w procesie nauki uczniowie w szkole zdobywają jedynie wiedzę teoretyczną, natomiast w zakładzie pracy pierwsze doświadczenia zawodowe, a współpracując ze specjalistami i obsługując nowoczesny sprzęt, nabierają zawodowego obycia. - Uczniowie klasy patronackiej uczą się zawodowej odpowiedzialności, a zapewnione zatrudnienie motywuje ich do nauki – zauważa dyrektor Płowiec. - Dzięki ogromnemu zaangażowaniu przedstawicieli Huty w proces edukacji firma zyskała zgrany i zaufany zespół, który w przyszłości może stać się  gotową kadrą  pracowniczą.

Huta Łabędy S.A.  jest jednym z czołowych przedsiębiorstw w Gliwicach. W ciągu ponad 170 lat swojej działalności wypracowała pozycję jednego z najbardziej znanych i cenionych w kraju dostawców produktów i usług hutniczych, w szczególności dla branży: górniczej, budownictwa, ciepłownictwa oraz przemysłu mediów palnych.       
 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj