Za nami pierwsze zimowe dni. To właśnie ujemne temperatury są największym zagrożeniem dla wewnętrznych instalacji wodociągowych w naszych domach i gospodarstwach. 

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach jak co roku zachęca do zabezpieczenia instalacji wodnych przed mrozami, tak by w czasie zimy nie zostały uszkodzone.
Mróz dla sieci wodociągowej jest największym zagrożeniem. Choć w ostatnich latach mamy do czynienia z o wiele cieplejszymi zimami niż kilka lat temu, to mimo wszystko zimą, termometry przeważnie wskazują kilka stopni poniżej zera. Taka temperatura, jest równie szkodliwa jak silny  i gwałtowny mróz, szczególnie jeśli utrzymuje się przez wiele tygodni. Na uszkodzenia jest narażony przede wszystkim węzeł wodomierzowy i instalacja wewnętrzna, z której korzystamy w sezonie letnim m.in do podlewania trawników lub ogrodu. Aby uniknąć kłopotliwych sytuacji, konieczne jest zakręcanie zaworów i odwodnienie, przez które doprowadzana jest woda. Jeśli niska temperatura uszkodzi naszą instalację wodociągową, nie zwlekajmy ze zgłoszeniem szkody czy powiadomieniem pogotowia wodociągowego.  

Zaniedbanie zabezpieczenia instalacji może skutkować nie tylko przerwami w dostawie wody, ale także koniecznością naprawy lub wymiany uszkodzonych elementów instalacji.  Takie usterki wiążą się z dodatkowymi kosztami, które w myśl przepisów (Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków) ponosi właściciel lub zarządca nieruchomości. Obowiązkiem każdego właściciela, najemcy, użytkownika nieruchomości jest m.in. zabezpieczenie wodomierza oraz zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych oraz instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie.

W szczególności zabezpieczenie wodomierza głównego i jego usytuowania, zapobiegania zerwaniu lub uszkodzeniu plomby umieszczonej na wodomierzu głównym, urządzeniu pomiarowym; zatrzymanie lub utratę właściwości lub funkcji metrologicznych wodomierza głównego lub urządzenia pomiarowego, wydzielenia i utrzymania w należytym stanie pomieszczenia na zainstalowanie wodomierza głównego, zabezpieczają wodomierz przed uszkodzeniem mechanicznym lub działaniem warunków atmosferycznych.     

Jak zapobiegać zamarzaniu instalacji?

Utrzymywać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, gdzie znajduje się wodomierz i instalacja wodociągowa , która nie powinna być niższa niż +4 st.C.
Jeżeli wodomierz znajduje się w pomieszczeniu, trzeba go zabezpieczyć przed działaniem mrozu poprzez naprawę ubytków w ścianach, wstawienie brakujących szyb, uszczelnienie drzwi i okien itp.

Jeżeli wodomierz zamontowany jest w nieogrzewanym garażu, piwnicy, klatce schodowej lub pomieszczeniu gospodarczym, trzeba go zabezpieczyć izolacją cieplną (pianka, tkanina, styropian), pozostawiając możliwość łatwego usunięcia zabezpieczenia, w celu dokonania odczytu licznika. Przewody wodociągowe przechodzące przez pomieszczenia nieocieplane należy odpowiednio zaizolować-ocieplić. W tym przypadku skuteczne są otuliny z pianki poliuretanowej. Co jakiś czas odkręcajmy też krany, bo woda stojąca w instalacji zamarza najłatwiej.

Studzienki wodomierzowe należy oczyścić, usunąć z nich wodę, zwrócić szczególną uwagę na pokrywy studni, czy nie są uszkodzone, a także czy jest odpowiednia izolacja termiczna.

Jeżeli woda wykorzystywana jest jedynie w okresie letnim, elementy instalacji wodociągowej należy zabezpieczyć poprzez ich odwodnienie oraz zamknięcie zaworów. Ważne, aby  nie składować pryzm śniegu i lodu na pokrywach od podziemnych hydrantów przeciwpożarowych, pokrywach zasuw sieci wodociągowej oraz włazach kanalizacyjnych czy wpustach ulicznych. Przysypanie śniegiem i lodem elementów sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej, może powodować poważne utrudnienia podczas prac przy usuwaniu awarii wodociągowej, kanalizacyjnej czy też działań straży pożarnej.

W okresie zimowym nie należy dopuszczać do oblodzenia pokryw żeliwnych od zasuw, hydrantów i studni rewizyjnych, kratek ściekowych, pokryw studzienek itp. uzbrojenia sieci wodno-kanalizacyjnej przed posesją i na jej terenie.

Co zrobić gdy dojdzie do zamarznięcia wodomierza i awarii?

Jeżeli dojdzie do zamarznięcia wody i uszkodzenia wodomierza skutkującego utratą szczelności, należy zamknąć dopływ wody. Wyciek prosimy zgłaszać do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach:
• W dni robocze, od godz. 7.00 do godz. 15.00 pod numer telefonu 32 428 44 43 – Dział Eksploatacji Sieci Wodociągowej i Systemów Pomiarowych
• W dni robocze, od godz. 15.00 do godz. 7.00, w dni wolne od pracy oraz święta pod numer telefonu 32 231 49 82 – Dyspozytor dyżurujący.
Zachęcamy zatem do podjęcia wszelkich możliwych działań, aby uniknąć szkodliwego wpływu niskich temperatur na instalację wewnętrzną oraz urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne w okresie zimy.

Materiał partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj