Dwukrotnie trzecie miejsce zajęli studenci z koła naukowego Politechniki Śląskiej High Flyers w turnieju Droniada Challenge, który od 3 do 9 czerwca rozgrywany był na Polach Marsowych w Parku Śląskim. 

Droniada Challenge to konkurs technologiczny, jeden z najtrudniejszych na świecie, łączący informatykę, mechatronikę i robotykę z lotnictwem. W tym roku rywalizacja toczyła się właściwie przez cały tydzień. Scenariusze zadań w Droniadzie oparte są na sytuacjach mogących wydarzyć się w rzeczywistości, w których drony mogą zapewnić ludziom realne wsparcie. 

High Flyers to już weterani Droniady. Startują w niej od początku - od 2014 roku. W jedenastej edycji imprezy zajęli trzecie miejsca w konkurencjach Kopalnie marsjańskie oraz Sztafeta, za którą zdobyli nagrodę w wysokości 1500 zł.

- Oceniam nasz występ w całym turnieju bardzo pozytywnie – mówił Jakub Gutt, prezes High Flyers. - W kopalniach marsjańskich naszym zadaniem było stworzenie systemu, który autonomicznie musiał zlokalizować, rozróżnić i podjąć piłki z ziemi, a następnie przetransportować je do lądownika, którym była beczka i zrzucić. W Sztafecie należało przetransportować za pomocą większego statku bezzałogowego mniejsze drony, których zadaniem było oświetlenie terenu na ziemi. Użyliśmy drona Hexacoptera z sześcioma silnikami.

Ostatniego dnia Droniady 2024 GZM na Polach Marsowych odbyła się także Droniada Expo. Wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć drony, polatać nimi, zobaczyć pokazy, wziąć udział w konkursach oraz porozmawiać z przedstawicielami firm i uczelni, wśród których znalazła się oczywiście Politechnika Śląska, która była współorganizatorem Droniady. W całym tygodniu trwania wydarzenia po Parku Śląskim jeździł ponadto bezpłatnie autonomiczny bus Blees.
 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj