Naukowczyni z Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej znalazła się wśród elitarnej piątki laureatów Nagród Naukowych Polityki 2022. Przyznawane są one utalentowanym młodym naukowcom.

Dr inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun nagrodzono w kategorii nauki ścisłe. – To wielkie docenienie nie tylko mojej pracy, ale przede wszystkim pracy mojego młodego zespołu. To także zasługa wielu moich mentorów i ludzi, którzy towarzyszyli mi w karierze naukowej. Jest to też docenienie dziedziny biodruku 3D, która w Polsce nie jest jeszcze bardzo popularna i dopiero się rozwija – powiedziała laureatka. 

Dr inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun w swojej pracy naukowej skupia się na biodruku 3D w celu opracowywania nowoczesnych implantów. ­– Zajmuję się biodrukiem 3D do tworzenia modeli tkanek i sztucznych narządów. W laboratoriach tworzymy miniorgany, mininarządy i sprawdzamy, jak zachowują się tam komórki, jak mogą rozwijać się tkanki. Sprawdzamy, czy takie materiały mogłyby się przydać w przyszłości pacjentom w celu tworzenie spersonalizowanych implantów, czy moglibyśmy pomóc osobom, które mają na przykład jakieś uszkodzenia ciała, albo trudno gojące się rany. Badamy, czy moglibyśmy naszymi materiałami, które rozwijamy w laboratoriach, wspomóc takie osoby – wyjaśnia dr inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun.

Nagroda Naukowa Polityki to wielki sukces Politechniki Śląskiej, ale przede wszystkim ogromny sukces młodej nauki realizowanej na naszej uczelni, podkreślił dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, prorektor ds. infrastruktury i promocji. – Zagadnienia, którymi zajmuje się dr inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun, czyli wydruk tkanek przy pomocy technik 3D są kluczowe. To jest dziedzina, która będzie się intensywnie rozwijać. Wyobraźmy sobie wydrukowane organy, takie jak serce, wątroba, trzustka, płuca czy też implanty skórne, które zintegrują się z ciałem bez skutków ubocznych. To jest technologia przyszłości, która rozwija się na Politechnice Śląskiej – powiedział dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ.

Dr inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun swoje badania prowadzi w Centrum Biotechnologii PŚ. – Są to badania interdyscyplinarne na styku inżynierii i medycyny. Pokazują one jak istotną rolę w nauce odgrywa Politechnika Śląska ­– mówił dyrektor Centrum dr hab. inż. Sebastian Student.

W tym roku Nagrody Naukowe Polityki przyznano już po raz 22. Mają one na celu wsparcie finansowe najzdolniejszych naukowców, ale także popularyzację ich badań. – Chcemy pokazywać naszym czytelnikom, że ci młodzi ludzie wykonują fantastyczną, bardzo ciekawą pracę, niestety nie mamy skąd się o tym dowiedzieć. (…) Dlatego chcemy wykorzystując do tego zarówno Politykę, jak i nasz portal naukowy Pulsar przedstawić tych ludzi, żeby oni sami o sobie opowiedzieli i o tym, czym się zajmują – powiedział Jerzy Baczyński redaktor naczelny Polityki. 

To nie pierwsza Nagroda Naukowa "Polityki" dla pracowników Politechniki Śląskiej W poprzednich edycjach otrzymali ją: prof. Andrzej Chydziński (w 2007 r.), prof. Jerzy Respondek (w 2008 r.) oraz dr inż. Jakub Nalepa, prof. PŚ (2020 r.

(mat.pras. Politechnika Śląska)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj