Ogłoszony przetarg na przebudowę i rozbudowę „Okrąglaka” obejmuje dwa etapy. W pierwszym przeprowadzone zostaną prace porządkowe i rozbiórkowe, wykonane zostaną fundamenty, przyłącza wodno-kanalizacyjne i elektryczne. W drugim, wykonane zostaną prace budowlane, w tym dach, montaż okien, drzwi, pompy ciepła, wykończenie obiektu oraz zagospodarowanie przyległego terenu.

Do jednego i drugiego zgłosiło się siedem firm. Rozbiórkę chcą przeprowadzić: spółka komandatowa Des Henryk Dowgier Anna Dowgier z Krakowa ( cena – 243 tys.),  konsorcjum firm Ben -Bud z Żor ( cena 159, 4 tys.), firma Mabapa z Gliwic ( cena – 219, 9 tys.), Hydratec z Białegostoku (cena – 467,4 tys. ), konsorcjum firm Termobud z Mielca i Instytut Technoligii Konserwacji Zabytków z Poznania (cena 600 tys.) oraz firma BM Budowa z Katowic ( cena – 430,5 tys.).  

Do drugi etapu, czyli budowy nowego obiektu ( restauracji z zapleczem) chętne są: spółka komandatowa Des Henryk Dowgier Anna Dowgier z Krakowa ( cena 3,5 mln zł), konsorcjum firm Ben -Bud z Żor  ( cena – 4,2 mln zł),  firma Mabapa z Gliwic ( cena – 3,2 mln zł), JS Invest Group z Gliwic ( cena – 3,6 mln zł),  Hydratec z Białegostoku ( cena – 6 mln zł), konsorcjum firm Termobud z Mielca i Instytut Technoligii Konserwacji Zabytków z Poznania ( cena 2,6 mln zł) oraz  firma BM Budowa z Katowic ( cena – 4,3 mln zł). 

Najniższa łączna kwota za rozbiórkę i budowę to 3,2 mln zł, najwyższa – 6, 1 mln. Miasto chce na obydwa etapy przeznaczyć 2 mln zł. - Oferty są analizowane, komisja przetargowa musi sprawdzić czy spełniają warunki. Decyzja w sprawie rozstrzygnięcia postępowania jeszcze nie zapadła -  wyjaśnia Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta miasta.  

To najbardziej oczekiwana budowa w Gliwicach: społecznymi siłami przygotowany wniosek do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego, ogromna aktywność Rady Dzielnicy Wójtowa Wieś i mieszkańców przy zbieraniu podpisów – padł rekord, bo pozyskano ich ponad 7 tysięcy, społecznie przygotowana koncepcja przyszłej restauracji, która ma stanąć w miejscu zrujnowanego Okrąglaka.

Przyszła Parkowa ma być obiektem gastronomicznym. Pawilon po przebudowie będzie obiektem na planie ośmiokąta, z elewacją z elementami transparentnymi – dużymi przeszkleniami, co pozwoli neutralnie wpisać się w uwarunkowania krajobrazowe i przyrodnicze. Zaprojektowane zostały dwa poziomy: na parterze przewidziano salę konsumpcyjną z barem dla gości, a na wyższym poziomie – na kameralnej antresoli – zaplanowano miejsce do wykorzystania podczas imprez kulturalnych.
Wokół obiektu zaprojektowano elementy małej architektury, które umożliwią wygodny wypoczynek na świeżym powietrzu – leżaki parkowe czy hamak. Nie zapomniano oczywiście o stojakach na rowery, bo park jest chętnie odwiedzany zarówno przez spacerowiczów, jak i miłośników jazdy na dwóch kółkach. Otoczenie obiektu ozdobi trawnik dywanowy, a także starannie dobrane nowe drzewa i krzewy.

Parkowa miała być realizowana jako projekt ogólnomiejski w ramach GBO ( na ten cel przeznaczono 900 tys. zł). Jednak tak się nie stanie i przyszyła restauracja zostanie wybudowana poza tymi procedurami. Zdaniem Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, niemożliwe okazało się wykonanie inwestycji w ciągu jednego roku ze względu na problemy w czasie projektowania, przedłużające się w związku z tym uzgodnienia oraz proces uzyskiwania niezbędnych zezwoleń. W międzyczasie wzrosły także – w porównaniu z kwotą przewidzianą w GBO – zakładane koszty realizacji inwestycji. 
 

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • Silesian 2023-10-10 12:19:58

    CZYLI CO STAŁO SIĘ Z KWOTĄ ZAREZERWOWANĄ W BO??? na co takowa poszła? zapchała bieżące dziury, czy sfinansowała inne kolejne na liście zamierzenie?