Adam Neumann nie będzie ubiegał się o reelekcję. Koalicja dla Gliwic jednogłośnie poparła Mariusza Śpiewoka, dotychczasowego zastępcę urzędującego prezydenta.  

 Pierwsze sygnały o tym, że Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Adama Neumanna, traci wpływy pojawiły się w momencie kiedy pozbawiono ją nadzoru nad miejskimi spółkami. Wówczas tłumaczyła ten ruch tym, że to się zdarza i nie należy doszukiwać się drugiego dna. Jednak drugie dno było, bo ledwie kilka miesięcy po tym ruchu nastąpiło następne ograniczenie: prezydent w listopadzie 2023 r. oznajmił, że Weber przestaje nadzorować także wydział edukacji. A w końcu listopada zwolnił swoją zastępczynię tłumacząc to utratą zaufania.
„Zastępcy prezydenta to jego najbliżsi współpracownicy, a współpraca z nimi wymaga bezwzględnego zaufania. Od pewnego czasu charakter mojej współpracy z Ewą Weber nie spełniał tego warunku. Mimo przykrych okoliczności zakończenia współpracy z Ewą Weber chciałbym jej podziękować za pełne poświęcenia około cztery lata pracy na rzecz naszego miasta. Nie zdecydowałem obecnie o powoływaniu nowego zastępcy. Obowiązki realizowane dotąd przez panią Weber zostaną podzielone między pozostałych dwóch Zastępców Prezydenta Miasta - Aleksandrę Wysocką i Mariusza Śpiewoka” czytamy w oświadczeniu zamieszonym na stronie miasta i profilu prezydenta w mediach społecznościowych. 

Sama Weber, podobnie jak prezydent, na razie nie chce komentować tej sytuacji, ale miejskie struktury Platformy Obywatelskiej, której przewodniczy była już zastępczyni Neumanna jasno określiły swoje stanowisko: uznano ten fakt, za jednostronne zerwanie współpracy przez prezydenta ze wszystkimi tego konsekwencjami ze strony radnych oraz członków koła. Głos w sprawie zabrał Marek Pszonak, przewodniczący RM i szef klubu radnych Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. - Na pięć miesięcy przed końcem kadencji samorządu, po czterech latach funkcjonowania Ewy Weber na stanowisku zastępcy prezydenta miasta, trudno jest zrozumieć decyzję Adama Neumanna o zakończeniu tej współpracy. Decyzja ta nie była w żaden sposób konsultowana z klubem radnych Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza i nie spotkała się ona z akceptacją klubu – mówi Pszonak. Zdaniem Katarzyny Kuczyńskiej-Budki, radnej KO i szefowej koła Aktywni PO, zwolnienie Ewy Weber jest efektem konfliktu pomiędzy prezydentem Adamem Neumannem a senatorem Zygmuntem Frankiewiczem. - Tę sytuację mieszkańcom Gliwic powinni wytłumaczyć obecny i były prezydent – dodaje radna.

I takim wytłumaczeniem może być ogłoszenie kandydata na prezydenta Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza w wyborach samorządowych wiosną 2024 r. GIO, czyli Gliwicka Inicjatywa Obywatelska, której szefem jest senator Frankiewicz, zdecydowała się na Mariusza Śpiewoka, dotychczasowego zastępcę prezydenta Neumanna. Wprawdzie na giełdzie nazwisk pojawiał się i Marek Pszonak, Marta Golbik i Ewa Weber, jednak ostatecznie to Mariusz Śpiewok będzie kandydatem Koalicji. Adam Neumann nie będzie się ubiegał o reelekcję. 

- Jesteśmy jedną drużyną, jak widać jest tu z nami i prezydent Adam Neumann, i przewodniczący RM, i nasz kandydat Mariusz Śpiewok. Tak więc liczy się zespół, praca zespołowa - mówił  senator Frankiewicz, podczas konferencji prasowej, na której oficjalnie KDG zaprezentowała kandydata na prezydenta Gliwic. 

Kim jest Śpiewok? Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach (zarządzanie przedsiębiorstwem), Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej (Master of Business Administration). Jego ścieżka zawodowa w zasadzie od początku związana jest z samorządem. Zaczynał w Urzędzie Miejskim w Gliwicach w Wydziale Organizacyjnym (2000-2010), potem przez kolejnych pięć lat związany był ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów. W latach 2012-2014 pracował jako zastępca dyrektora w Miejskim Zarządzie Usług Komunalnych, skąd przeszedł do Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego (2014-2019). W lutym 2019 r. prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz powołał go na swojego zastępcę i funkcję tę pełni do dnia dzisiejszego. Od stycznia 2020 r. pod kierownictwem Adama Neumanna.

- Dziękuję za zaufanie i dam z siebie wszystko - mówił Śpiewok, wskazując jednak, że nie ma jeszcze sprecyzowanego programu wyborczego. Będzie nad nim pracował i jak zadeklarował na konferencji, wkrótce gliwiczanie i gliwiczanki go poznają. 

Galeria

wstecz

Komentarze (3) Skomentuj

  • Jak za komuny 2023-12-13 22:23:53

    Nic się nie zmieniło . Te ciągotki z młodości !

  • DOMINO 2023-12-16 20:09:52

    Niech przyszły kandydat na prezydenta miasta Gliwice Mariusz Śpiewok, dziś odpowiedzialny za budowę szpitala miejskiego, wyjaśni czy powstanie kolejna spółka miejska -> powołana w celu budowy szpitala w później do zarządzania powstałą infrastrukturą? 1. Dlaczego zrezygnował pierwotnie wybrany inżynier kontraktu budowy szpitala miejskiego w Gliwicach? 2. Dlaczego dopiero teraz rozpisano nowy przetarg na wybór nowego inżyniera kontraktu do budowy szpitala miejskiego w Gliwicach? … gdy toczy się już właściwy przetarg na wybór firmy budowlanej, która zbuduje szpital miejski w Gliwicach. 3. Czy nowo wybrany inżynier kontraktu będzie audytował dokumentację projektową budowy szpitala miejskiego w Gliwicach? 4. Czy nowo wybrany inżynier kontraktu będzie miał wpływ na finalny kształt dokumentacji projektowej, jeszcze zanim firmy budowlane złożoną swoje oferty przetargowe? 5. Kto personalnie audytował opracowaną dokumentację projektową budowy szpitala i formalnie odpowiada za jej jakość i aktualność? 6. Dlaczego zaprojektowany szpital jest tak duży? - to aż 57tys. m/2 skoro ma mieć tylko 350 łóżek? 7. Czy zostały poczynione prognozy finansowe kosztów utrzymania tak dużego obiektu szpitalnego – w szczególności energii? 8. Czy dokumentacja projektowa była konsultowana w trakcie jej powstawania z przyszłym użytkownikiem szpitala w całym procesie projektowym? 9. Dlaczego dokumentacja projektowa została utajniona przez Miasto Gliwice w kluczowej jej części (w formacie edytowalnym (.dwg) oraz model BIM (.ifc) , kosztorysy inwestorskie) w trakcie toczącego się obecnie przetargu na budowę szpitala? 10. Dlaczego opisy wyposażenia medycznego nowobudowanego szpitala, zawarte w dokumentacji projektowej, to wprost kopie kart technologicznych konkretnych producentów i dostawców sprzętu medycznego z roku 2019r. (dokładnie takie same opisy są umieszczone w dokumentacji projektowej powstającego właśnie 5WSKzP w Krakowie). 11. Dlaczego część nowoczesnych technologii medycznych, powszechnie stosowanych w nowobudowanych szpitalach nie została przewidziana do realizacji przez projektanta szpitala miejskiego w Gliwicach? 12. Czy fakt, iż dokumentacja projektowa szpitala powstała w latach 2019-2021, nie wpływa negatywnie na jej aktualność, przy tak szybkich zmianach w technologii medycznej, mając dodatkowo na uwadze fakt, że szpital powstanie fizycznie dopiero w 2027r.? -> to jest 8 lat! 13. Czy to prawda, że dokumentacja projektowa budowy szpitala miejskiego w Gliwicach została zlecona w przetargu za kwotę 4 472 200 pln tj. za prawie 1/4 szacowanej przez Miasto Gliwice wartości zamówienia (tj. 18 473 946,69 pln)? Czy ten fakt mógł mieć istotny wpływ na jej jakość, a w następstwie konieczność utajnienia jej kluczowych elementów? 14. Czy usunięcie informacji z stron internetowych Miasta Gliwice o historycznym przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej budowy szpitala miejskiego w Gliwicach (ZA.271.56.2019) nie jest celowym działaniem mającym na celu …?

  • czytelnik 2023-12-17 00:01:35

    Nie dla nie Gliwiczanina.