Każda osoba uprawiająca sport (nawet jeśli robi to nieregularnie i rekreacyjnie), ma świadomość, że podstawą udanego treningu jest odpowiedni ubiór. Ciuchy zakładane do chodzenia „po domu” – dresy, ulubione podkoszulki czy wygodne, bawełniane szorty – nie sprawdzą się podczas wysiłku. Naturalne tkaniny chłoną wilgoć, przez co aktywność staje się nie tylko niekomfortowa, ale wręcz niebezpieczna dla zdrowia. Przepocona skóra łatwiej ulega uszkodzeniom, stanowi także idealne miejsce bytowania bakterii i grzybów. Specjalna odzież sportowa jest zatem nieodzowna, ale to nie wszystko. Sprawdź, jakimi akcesoriami uzupełnić garderobę biegacza.

Czapka sportowa niejedno ma imię

Do biegania warto zakładać czapkę – i to o każdej porze roku. W odmiennych warunkach pogodowych ta część ubioru będzie bowiem pełnić różne role. Zimą ciepła czapka chroni głowę i uszy sportowca przed chłodem, a także przed mało intensywnymi opadami śniegu. Na okresy cechujące się niską temperaturą warto zatem wybierać cieplejsze modele, podszyte oddychającą, niekrępującą ruchów warstwą.

Wiosną i jesienią lepiej sprawdzą się cieńsze czapki. Powinny one jednocześnie zapewniać dobrą izolację cieplną, jak i chronić przed wiatrem, bez hamowania wymiany gazowej i odprowadzania wilgoci. Z kolei latem, przy intensywnym nasłonecznieniu, przyda się czapka z daszkiem, zabezpieczająca głowę przed przegrzaniem, a oczy przed jaskrawym słońcem. Wszystkie wymienione modele znajdziesz tutaj: https://attiq.net/19-czapki.

 

Ochrona uszu – kiedy ją stosować?

Do wrażliwszych organów, narażonych na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych, należą uszy. Ich przewianie może się skończyć paskudnym zapaleniem z intensywnym bólem, które czasami grozi nawet kilkuprocentowym ubytkiem słuchu. Aby chronić się przed tą wyjątkowo niepożądaną sytuacją, warto zakładać opaski do biegania..

Podobnie jak w przypadku czapek, mamy do wyboru cieplejsze i lżejsze modele. Ich głównym zadaniem jest zatrzymanie zimnych i dynamicznych podmuchów wiatru, przy jednoczesnym umożliwieniu odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Zwiększa to bezpieczeństwo i komfort treningu.

 

Gardłowa sprawa – jak osłonić wrażliwą krtań?

Dbając o głowę i uszy, nie można zapominać o krtani. Nieuniknione w trakcie biegu oddychanie przez usta, zimą może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. W chłodne dni warto zatem założyć kominiarkę, która będzie wstępnie ogrzewać powietrze przedostające się do dróg oddechowych.

Jesienią i wiosną, gdy rezygnujemy z kurtek i bluz, również trzeba troszczyć się o gardło. To dlatego przeszukując w internecie kategorię sportowy sklep bieganie,, zwróć uwagę również na kominy. To lekkie, nieutrudniające ruchów, tekstylne opaski, które w razie potrzeby można przekształcić np. w maseczkę, bandankę czy czapkę.

 

Rękawiczki – nie tylko dla dam

Każdy amator outdoorowej aktywności fizycznej, któremu choć raz zdarzyło się wyjść na trening przy niskiej temperaturze, rozumie znaczenie rękawiczek. To właśnie dłonie wyziębiają się najszybciej. Niezależnie od tego, czy biegamy, czy jeździmy na rowerze, czy uprawiamy nordic walking, ręce zawsze odczują to pierwsze.

Dlatego właśnie tak istotne jest zapewnienie im odpowiedniej ochrony. Zimowe rękawiczki muszą oczywiście być grubsze niż te stosowane wiosną czy jesienią. Przy temperaturach pomiędzy ok. 5 a 15°C, warto zaopatrzyć się w cienkie, oddychające rękawiczki sportowe, które w razie potrzeby można po prostu zdjąć i zmieścić w kieszeni czy w pasie biegowym.

 

Pas biegowy – wszystko pod ręką

Sam pasek do biegania stanowi kolejne, wyjątkowo przydatne akcesorium. Zmieścisz w nim wszystko to, co jest potrzebne w trasie – czyli telefon, klucze od domu czy od samochodu, kartę płatniczą, dokumenty, pudełko od airpodsów.

Pasy biegowe są również wykorzystywane podczas zawodów – to właśnie na nich umieszcza się numer startowy. Jest lekki, nie utrudnia ruchów i eliminuje problem odklejającego się kartonika, a na dodatek można nim przymocować wzmacniające przekąski.

 

Dobrze Cię widzieć – odblaski i oświetlenie dla biegacza

Bieganie nocą, nad ranem lub o zmierzchu, a także przy pochmurnej pogodzie, z deficytem światła słonecznego, może być niebezpieczne dla biegacza. Zwłaszcza gdy biegniemy poboczem drogi, narażamy się na wypadek. Pole widzenia kierowcy jest ograniczone i często ma on bardzo mało czasu na reakcję.

Aby zwiększyć swoją widoczność, warto wyposażyć się w elementy świetlne i odblaskowe. Odblaski mogą znaleźć się na odzieży i na butach, dobrym rozwiązaniem jest także założenie opaski czy szelek z diodami LED.

 

Materiały partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj