Depresja to choroba XXI wieku. Coraz częściej dotyka osoby młode. W Toszku od kilku lat organizowane jest wydarzenie „Bieg Wsparcia”,  które ma na celu uświadomić problem i zmotywować, by stawić temu czoła.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, który przypada 23 lutego, jest dobrą okazją, by zdobyć wiedzę o jej rozpoznawaniu i leczeniu. Po raz kolejny organizatorzy cyklicznego „Biegu Wsparcia”  będą wspierać tych, którzy stracili sens życia, będą uświadamiać podczas rozmów z psychologiem, a gdyby tego było mało - zachęcą do sportowej aktywności.  

Po raz siódmy

Organizatorem Biegu jest Parafia św. Katarzyny Al. w Toszku, przy współorganizacji Fundacji „Młodzi Na Progu”. Wszystko zaczęło się od nagłośnienia problemu depresji dzięki chórom i zorganizowanym koncertom. – „Bieg Wsparcia” to była inicjatywa, która pojawiła się pierwszy raz w 2018 roku i była to spontaniczna, szybko zorganizowana akcja pod skrzydłami parafii, która trwa po dziś dzień, tym samym zapisała się na stałe w kalendarzu sportowych wydarzeń w Toszku – wspomina Ewa Musielok – Weis, współorganizatorka wydarzenia. - Wówczas padła propozycja na jednym z portali internetowych, że jeżeli w miejscu odbywa się wydarzenie sportowe, to także może włączyć się w promocje dnia walki z depresją, tym samym podnieść świadomość na temat depresji – dodaje pani Ewa.

Lokalną grupę biegaczy nie trzeba było długo namawiać, pobiegli dystans 5 kilometrów, nagłaśniając problem depresji. Za rok postanowiły dołączyć osoby, które uprawiają nordic walking, później morsy zainteresowały się tematem i tak spontaniczna akcja przerodziła się w coroczny „Bieg Wsparcia” pod różnymi aktywnościami sportowymi, ale i część edukacyjną, a więc prelekcje z psychologiem dotykające problemu choroby XXI wieku.

Zapisz się już dziś

- Ideą wydarzenia jest wzajemne wspieranie się podczas wybranej aktywności sportowej, dlatego też biegi i marsze nie mają charakteru rywalizacji. Istotne jest to, że uprawiamy aktywność fizyczną nie samemu, a w grupie, a więc mamy kogoś obok siebie, kto w razie gorszego dnia, po prostu mnie wspomoże. Możemy liczyć na drugiego człowieka, który idzie, biegnie, zmaga się ze swoimi problemami, jednak jest chętny do pomocy – podsumowuje współorganizatorka sportowej imprezy.

Wśród dostępnych aktywności znalazły się biegi na dystansie 5 km oraz 13 km, biegi dla dzieci, marsze i nordic walking na dystansie 5 km i 10 km, a także morsowanie w Niewieszy. Choć zapisy ruszyły z początkiem lutego, to na listach jest już zapisanych nieco ponad 70 uczestników. W ubiegłym roku brało udział 130 osób, dlatego organizatorzy liczą, że uda się pobić nowy rekord. Zainteresowani mają czas do poniedziałku 19 lutego, bowiem do końca dnia trwają zapisy internetowe, które odbywają się na stronie: https://elektronicznezapisy.pl/event/10114/strona.html. Po aktywności sportowej przewidziano spotkanie integracyjne z posiłkiem regeneracyjnym na toszeckim zamku. Dzień po sportowych zmaganiach, a więc 25 lutego, na Zamku w Toszku o godz. 16.00 zostanie zorganizowana dla wszystkich chętnych prelekcja – „Spokojna rozmowa o depresji”, na którą nie trzeba się wcześniej zapisywać.

/c
 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj