W sobotę 10 maja na peronie 1 dworca PKP w Gliwicach zabrzmi kilkudziesięcioosobowa orkiestra dęta – kulminacja trzynastej edycji Opolskiego Ekspresu Dętego. Między 11.20 a 13.50 muzyczny skład Polregio, wypełniony instrumentalistami z Opola i regionu, zamieni gliwicki dworzec w salę koncertową pod gołym niebem. Po ostatnim akordzie miasto zaprosi pasażerów i słuchaczy na bezpłatny spacer z przewodnikiem po starówce.
Muzyczna lokomotywa, która promuje region
Opolski Ekspres Dęty to pionierski w skali kraju pomysł kompozytora i dyrygenta Przemysława Ślusarczyka. Od 2013 roku artysta zaprasza orkiestry na pokład pociągu, łącząc koncertowanie z podróżą przez najciekawsze stacje województwa. Projekt narodził się z pasji do kolei i chęci ożywienia mniej uczęszczanych szlaków; równocześnie stał się platformą promocji kultury, turystyki regionalnej i idei slow travel. Z czasem akcja dorobiła się prestiżowych wyróżnień: tytułu „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego” (2013) oraz statuetki „Opolskiej Marki” w kategorii promocja regionu (2019).
Trasa pod hasłem „Kierunek – na Górny Śląsk!”
Tegoroczny ekspres wyrusza z Opola Głównego o 9.56, by po muzycznych przystankach w Tarnowie Opolskim i Strzelcach Opolskich dotrzeć do Gliwic dokładnie o 11.20. Tutaj pasażerowie opuszczą wagony, a orkiestra – złożona z muzyków Politechniki Opolskiej, Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu, Grudzickiej Orkiestry Dętej oraz formacji Kapsel Band – rozłoży pulpit i partytury na peronie. Niespełna dwugodzinny koncert będzie jedyną okazją, by usłyszeć pełen program „pod chmurką”, zanim skład odjedzie dalej o 13.52 w stronę Kędzierzyna-Koźla, by o 15.06 wrócić do Opola.
Bilet, który kosztuje tylko… refleks
Podróż Ekspresem jest bezpłatna, ale wymaga wcześniejszej rezerwacji miejscówki – pociąg objęty jest stuprocentową rezerwacją siedzeń. Zapisy, wraz ze szczegółowym regulaminem, odbywają się wyłącznie online w tygodniu poprzedzającym imprezę, na stronie wydarzenia opolskiekspresdety.one.pl. Tam również można posłuchać nagrań z poprzednich edycji i podejrzeć przygotowania orkiestry od kulis.
Gliwice grają dalej
Gdy ostatnia nuta wybrzmi w stalowych konstrukcjach dworca, Miasto Gliwice przejmie pałeczkę. Licencjonowany przewodnik poprowadzi chętnych w godzinny spacer po najstarszych uliczkach i placach, opowiadając o historii kościoła Wszystkich Świętych, tajemnicach Willi Caro czy secesyjnych kamienicach przy Zwycięstwa. To naturalne przedłużenie idei Ekspresu: promocji dziedzictwa poprzez bezpośrednie, nieśpieszne spotkanie z miejscem i ludźmi.
Organizację wydarzenia wzięły na siebie Samorząd Województwa Opolskiego, Polregio S.A. – Opolski Zakład w Opolu oraz Politechnika Opolska.
aku
Komentarze (0) Skomentuj